Již 19. ročník soutěže obcí a měst Plzeňského kraje v třídění odpadů „My už třídit umíme“ a 13. ročník soutěže o „Elektrooskara“ a taktéž 13. ročník soutěže „EEZ ligy“ zná své nové vítěze! V Plzeňském kraji nejlépe třídili své odpady obyvatelé Lozy, Horní Bělé, Všerub a Hrádku. Vyplývá to z aktuálních výsledků soutěže „My už třídit umíme“, kterou pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM.
Ti nejlepší mezi obcemi a městy Plzeňského kraje byli 5. září slavnostně vyhodnoceni v honosných prostorách Zámku a Muzea v Horažďovicích. Právě v prostorách zámecké části, v obřadní síni s freskovou výzdobou proběhlo ocenění těch nejlepších. V předchozích letech proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže v klášterech Plzeňského kraje – v Plasích, Kladrubech, Chotěšově a Mariánské Týnici, v Galerii a hradě Klenová, na státním zámku Kozel, Manětín a Nebílovy.
„Významné historické objekty v Plzeňském kraji volíme pro slavnostní ceremoniál soutěže měst a obcí Plzeňského kraje již několikátým rokem. Po loňském vyhlášení na státním zámku Nebílovy chceme veřejnosti připomenout, že odkazem pro budoucí generace by měly být také cenné hodnoty, podobně jako nám je zanechali naši předkové a ne pouze nahromaděné odpady a trosky montoven. A právě i tříděním odpadů můžeme všichni přispět k zachování hodnot,“ řekla Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.
Smyslem soutěže je zvýšit zájem samospráv obcí nejen o třídění a množství vytříděného odpadu, ale i kvalitu shromažďovaných, budoucích surovin. To se týká především papíru, skla plastů, kovů, nápojových kartonů a samozřejmě cenných surovin ze zpracovaných, vyřazených elektrozařízení.
Stejně jako v loňském roce byly i letos do soutěže automaticky zařazeny všechny obce a města, které byly v roce 2023 zapojeny do systému zpětného odběru a využití odpadů z obalů, jenž provozuje společnost EKO-KOM, a. s. Počet zúčastněných obcí a měst Plzeňského kraje v letošním ročníku dosáhl čísla 491.
Soutěž „My už třídit umíme“ je rozdělena do tří velikostních kategorií. V první kategorii soutěžily obce do 300 obyvatel, ve druhé kategorii obce od 301 do 1 000 obyvatel a ve třetí kategorii obce nad 1 000 obyvatel. Rozdělení obcí do tří kategorií lépe kopíruje velikostní strukturu obcí Plzeňského kraje, ve kterém je výrazná převaha opravdu malých obcí. Na rozdíl od předchozích ročníků, jsou stejně jako v loni v soutěži „My už třídit umíme“ vybrány z každé kategorie pouze tři obce, které stojí na oné pomyslné „bedně“. V rámci slavnostního ceremoniálu byly tedy oceněny 3 nejlepší obce v každé ze tří kategorií + „Skokan roku“, což je obec, která má v porovnání s roky 2022 a 2023 největší nárůst vytříděných odpadů.
„Zásadním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Dále byla zohledněna i hustota sběrné sítě, sběr kovových odpadů a nově i množství směsného komunálního odpadu pod 200 kilogramů na osobu a rok. Samotné hodnocení je prováděno na základě údajů poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období – v tomto případě za celý rok 2023,“ upřesnila a zhodnotila pravidla soutěže Hana Szmitková, regionální manažerka společnosti EKO-KOM, a. s. „Obec získává výsledné body, jenž jsou součtem bodů z osmi soutěžních kategorií – tří hlavních a pěti doplňkových. Podle počtu výsledných bodů se stanovuje celkové pořadí hodnocených obcí. Novinkou je i vyhodnocení tzv. “Skokana roku“, což je obec, která má v porovnání let 2022 a 2023 největší nárůst vytříděných odpadů,“ doplnila Libuše Pousková, regionální manažerka EKO-KOM, a.s.
Oceněné obce převzaly diplomy za svá umístění, dárkové předměty, květiny a finanční odměnu formou šeku z rukou Jana Bozděcha, předsedy výboru pro životní prostředí, zemědělství a evropské záležitosti Plzeňského kraje a paní Martiny Filipové, ředitelky oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM, a. s.
„Třídění odpadů se v Plzeňském kraji dobře vyvíjí. Zatímco před 18 lety, kdy soutěž v třídění začínala, vytřídil každý občan průměrně 32 kg papíru, skla, plastů a nápojového kartonu v současné době je to již přes 58 kg těchto obalových složek odpadů. Přesto, že za deset let výtěžnost tříděného sběru vzrostla o 26 %, tak bohužel toto číslo za poslední tři roky stagnuje a ostatní se posouvají výš,“ zhodnotila třídění v Plzeňském kraji Martina Filipová z EKO-KOM.
Problémem je v Plzeňském kraji sběr kovů. Pokud nepočítáme do celkového množství sběr kovů, je Plzeňský kraj uprostřed mezi kraji, na 8. místě, když započteme i kovy, je Plzeňský kraj v hodnocení na předposledním 13. místě. Na druhé straně je Plzeňský kraj nad průměrem České republiky ve sběru plastů a především skla. Plzeňský kraj má velmi dobrou hustotu veřejné sběrné sítě, v roce 2023 to bylo 20 342 sběrných nádob, což je necelých 100 obyvatel na jedno sběrné místo.
VÝSLEDKY SOUTĚŽE „MY UŽ TŘÍDIT UMÍME!“
OBCE DO 300 OBYVATEL
1. místo obec Loza
2. místo obec Chocomyšl
3. místo obec Srní
OBCE OD 301 DO 1 000 OBYVATEL
1. místo obec Horní Bělá
2. místo město Rabí
3. místo obec Líšťany
OBCE NAD 1 001 OBYVATELE
1. místo město Všeruby (Plzeň – sever)
2. místo obec Hromnice
3. místo město Železná Ruda
„SKOKAN ROKU“
Obec Hrádek (ORP Sušice)
V oblasti zpětného odběru vyřazených elektrických a elektronických spotřebičů jsou každoročně pořádány dvě soutěže.
Výsledky soutěže pořádané společností Asekol pod názvem: EEZ LIGA
V kategorii do 1 000 obyvatel je to obec Hradec
V kategorii od 1 000 do 2 000 obyvatel je to obec Všeruby
V kategorii nad 5 000 obyvatel je to město Rokycany
V soutěži pod názvem „ELEKTROOSKAR“ jsou vítězné tyto obce:
V kategorii od 2 000 do 4 000 obyvatel je to obec Břasy
V kategorii od 4 001 do 10 000 obyvatel je město Holýšov
V kategorii nad 10 000 obyvatel je to město Klatovy